Historia

Joseph PilatesJoseph Pilates urodził się w 1880 roku w pobliżu Duesseldorfu w Niemczech. Był bardzo chorowitym dzieckiem. Cierpiał z powodu astmy i krzywicy. Nie poddawał się jednak i pokonywał swoje fizyczne ograniczenia uprawiając kulturystykę i gimnastykę. Dzięki temu w wieku 14 lat został modelem do rysunków anatomicznych.
Uprawiał wiele sportów: narciarstwo, nurkowanie i oczywiście gimnastykę.

W roku 1912 wyjechał do Londynu. Istnieje kilka wersji dotyczących motywów jego wyjazdu i historii życia w Anglii. Jedna z nich mówi o tym, że Pilates pojechał tam w celu uprawiania zawodu boksera; inna, że podjął pracę jako instruktor samoobrony dla policjantów ze Scotland Yard’u; jeszcze inna przedstawia go jako wykonawcę cyrkowego objeżdżającego kraj ze swoją trupą.
Po wybuchu I wojny światowej został internowany jako Niemiec. Podczas internowania doskonalił swoje ćwiczenia i uczył innych internowanych swojej metody.
Epidemia grypy w 1918 roku zabiła wiele osób w Anglii, jednak wszyscy, którzy ćwiczyli z J. Pilatesem przeżyli. Tutaj też Pilates zaczął wprowadzać ćwiczenia ze sprężynami przymocowanymi do łóżek szpitalnych, dzięki czemu chorzy mogli być poddawani rehabilitacji jeszcze gdy leżeli w łóżku. Ta innowacja doprowadziła do stworzenia przez J. Pilatesa całej gamy urządzeń do ćwiczeń i rehabilitacji.

joe-and-claraPo wojnie Joseph wrócił do Niemiec. Jego metoda ćwiczeń zyskała przychylność i ogromne zainteresowanie środowiska tancerzy, a w szczególności Rudolfa von Laban’a, którego system notacji tańca jest używany do dziś na całym świecie.
Znana tancerka Hanya Holm zaadaptowała wiele ćwiczeń do swojego programu i są one do dzisiaj częścią tzw. „techniki Holm”.
W 1926 roku Joseph Pilates przyjechał do USA. Podczas podróży do Stanów poznał Klarę, która później została jego żoną. W Nowym Yorku Joseph i Klara założyli swój pierwszy zakład gimnastyki w budynku, w którym mieścił się „New York City Ballet”.
Metoda Pilatesa szybko zdobyła popularność w USA, najpierw wśród tancerzy, a później, w latach 70., wśród zwykłych ludzi.

Klara i Joseph rozwijali metodę aż do śmierci Josepha w 1967 roku. Po jego śmierci Klara, znana jako wspaniała nauczycielka metody Pilatesa, przez kolejnych 10 lat prowadziła jeszcze studio ćwiczeń – aż do swojej śmierci w 1977 roku. Joseph i Klara wykształcili swoich następców, którzy propagowali metodę w wielu krajach. Do najbardziej znanych należą: Kathy Grant, Lolita San Miguel, Ron Fletcher i Alan Herdmann.

Odkryj swoje Core

Zapisz się na zajęcia w Core Studio Pilates
Lub napisz do nas

Sprawdź także podstronę FAQ, gdzie być może znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania