O metodzie Josepha Pilatesa

Pilates składa się z serii wolnych, precyzyjnych ćwiczeń, w których bardzo ważna jest kontrola mięśni brzucha i poprawne oddychanie. Koncentracja, panowanie nad sobą, płynne ruchy i dokładność są podstawowymi zasadami tej techniki. Przestrzeganie ich zapewnia ci bezpieczeństwo i szybko przyniesie upragnione efekty.

Ilość powtórzeń nie ma tu znaczenia – możesz wykonać ich tysiące, ale dopóki nie są precyzyjne przyniosą więcej szkody niż pożytku. Dlatego też podczas treningu musisz przykładać ogromną wagę do tego jak wykonujesz ćwiczenia. Często skupienie i koncentracja są największym w pilatesie wyzwaniem.

ometodziePilates pomaga stworzyć  równowagę w ciele. Przyczynia się do tworzenia dobrego samopoczucia. Wpływa na to jak wygląda ciało, jak je odczuwamy i jak ono pracuje. Ćwiczenia bez stresu i męki wykonywane przy dźwiękach spokojnej muzyki wprowadzają nas w dobry nastrój . Fizjoterapeuci i osteolodzy określają tę metodę jako jedną z najbezpieczniejszych form aktywności ruchowej.

Ćwiczenia zostały opracowane w latach dwudziestych ubiegłego wieku przez Josepha Pilatesa, aby umożliwić kontuzjowanym sportowcom oraz tancerzom bezpieczny powrót do treningów i zachowanie kondycji. Od tego momentu metoda Pilatesa została zaadaptowana do użytku dla wszystkich chętnych.

Podczas ćwiczeń na przemian rozciągamy i wzmacniamy mięśnie, dzięki czemu stają się bardziej elastyczne. W wyniku tego ciało odzyskuje sprężystość, poprawia nam się sylwetka, figura staje się smukła i młodzieńcza, a chód lekki i pełen gracji.

Charakterystyczny dla metody Pilatesa jest także fakt, iż nie skupia się on tylko na mięśniach dużych i mocnych, ale wzmacnia też mięśnie małe i słabe, z istnienia których często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy dopóki nie zaczniemy ćwiczyć.

Inną odmianą Pilatesa są ćwiczenia wykonywane na sprzęcie. Obejmuje ona zestaw ćwiczeń dla zaawansowanych i wykorzystuje różne sprzęty łącznie z tzw. reformerami (przyrządami usprawniającymi). Ćwiczenia na reformerze są podobne do tych wykonywanych na macie. Tym, co czyni je bardziej zaawansowanymi, są sprężyny i taśmy elastyczne, które sprawiają, że aby wykonać ćwiczenie trzeba pokonać dużo większy opór.

Odkryj swój Core

Zapisz się na zajęcia
Lub napisz do nas

Sprawdź także FAQ, gdzie być może znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania