Co to jest Pilates?

Pilates to zestaw specjalistycznych ćwiczeń, które wykonuje się na macie „Matwork”, bądź też przy użyciu przyrządów specjalnie do tego celu zaprojektowanych przez Josepha Pilatesa. Pilates to kombinacja baletu, jogi, medytacji zen oraz starożytnych – greckich i rzymskich ćwiczeń. To ćwiczenia, które angażują nie tylko ciało, ale również umysł. Wydłużają i wzmacniają mięśnie; wprowadzają harmonię, relaksują i napełniają energią! Jedyną rzeczą jakiej „nie dają” to efektu zmęczonego serca. Po prostu oszczędzają je. Jednak nie trzeba wierzyć tym, którzy mówią, że przy tych ćwiczeniach nie wyciśniemy z siebie „siódmych potów”, bo kiedy tylko „przebrniemy” przez program dla początkujących to Pilates stanie się naprawdę „ciężką pracą”. Ale przecież o to właśnie chodzi.


W co mam się ubrać na zajęcia?

W luźne, wygodne ubranie. My rekomendujemy legginsy lub coś dopasowanego, ale takiego, aby nie krępowało Twoich ruchów, umożliwiało swobodne oddychanie, skłony i rozciąganie. Nie zakładaj zbyt luźnych, obszernych rzeczy, aby nie ograniczać instruktorowi możliwości obserwowania jak zachowuje się Twoje ciało, oraz analizowania poprawności wykonywanych ćwiczeń. Ćwiczenia pilates, tak jak jogę, ćwiczy się na boso.


Czy Pilates pomaga na ból pleców?

Bezapelacyjnie. Kombinacja ćwiczeń na pobudzenie wzrostu siły mięśni brzucha i mięśni grzbietu, zwiększenie zasięgu ruchu i elastyczności ciała stanowią główne elementy programu do walki z bólem pleców.


A co z osteoporozą?

Ćwiczenia Pilates są polecane dla osób cierpiących na osteoporozę. Spełniają one bowiem wszystkie kryteria ćwiczeń rekomendowanych dla tych osób, nie wyłączając tzw. ćwiczeń z obciążeniem.


Czy Pilates jest skuteczną formą rehabilitacji?

Z pewnością tak. Wykonywanie ruchu w pełnym zakresie, ponowne kształtowanie odruchów neuromięśniowych i ich stabilizacja – to wszystko jest fundamentalną częścią tej metody. A to w połączeniu z możliwością skupienia się podczas ćwiczeń na poszczególnych grupach mięśniowych i częściach ciała czynią z Pilates bezcenną formę rehabilitacji. Oczywiście przed rozpoczęciem ćwiczeń wymagana jest konsultacja z lekarzem specjalistą.


Jestem w ciąży. Czy mogę ćwiczyć Pilates?

Jeśli rozpoczęłaś trening przed pierwszym trymestrem, Pilates może bardzo korzystnie wpłynąć na Twoją ciążę. Nie polecamy jednak rozpoczynania ćwiczeń po pierwszym trymestrze. Z kolei po urodzeniu dziecka Pilates jest jedną z najbardziej korzystnych form ćwiczeń, ponieważ koncentruje się na kontrolowaniu mięśni brzucha, grzbietu i pośladków. Jednak rekomendujemy, abyś przed przystąpieniem do ćwiczeń zasięgnęła opinii Twojego lekarza prowadzącego lub specjalisty.


Czy uprawianie tych ćwiczeń podczas ciąży jest bezpieczne?

Informacje dostępne na temat ćwiczeń podczas ciąży mogą wprowadzać dużo zamieszania, a często są sprzeczne. Niektóre zestawy ćwiczeń są całkiem odpowiednie dla niektórych kobiet, a dla innych nie. Podczas normalnej, zdrowej ciąży umiarkowany wysiłek jest bezpieczny dla płodu, jednak nie powinien być on tak ciężki i gwałtowny jak zazwyczaj. Jak wiadomo ćwiczenia zapobiegają żylakom, hemoroidom i bólom dolnej części pleców, nie wspominając o polepszeniu samopoczucia i poczucia własnej wartości. Badania sugerują jednak, aby nie rozpoczynać żadnych nowych ćwiczeń fizycznych po pierwszym trymestrze ciąży. Ponadto kobieta ciężarna musi uważać, aby zbytnio nie obciążać mięśni brzucha. Rekomendujemy, aby przed przystąpieniem do ćwiczeń, zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego lub specjalisty.


Czy Pilates jest tylko dla tancerzy?

Oczywiście NIE. Pilates jest dla każdego. Uprawiają go osoby w przedziale wiekowym od 10 do 90 lat, zarówno zdrowe, jak i te z kontuzjami. Są to kobiety i mężczyźni, sportowcy, tancerze i wszyscy entuzjaści kochający sport i wysiłek fizyczny. I chociaż metoda ta miała wielki wpływ na społeczność tancerzy od połowy lat 20-tych, nigdy nie była opracowywana specjalnie dla nich. Joe Pilates sam nie był tancerzem i pracował z ludźmi z różnych grup zawodowych.


Jak często powinniśmy ćwiczyć?

Trzy razy lub więcej w tygodniu to optymalna ilość, dwa razy wystarczająca, natomiast raz na tydzień to po prostu za mało. Konsekwencja jest kluczem do osiągnięcia rezultatów, które zauważysz już po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń. Będziesz szczęśliwa nie tylko ze względu na to jak wyglądasz, ale także z powodu bardzo dobrego samopoczucia.


Ile lekcji w tygodniu powinnam wykupić?

Jeśli jesteś osobą początkującą i możesz sobie na to pozwolić, to idealnie dla Ciebie byłoby wykupienie 2-3 lekcji indywidualnych tygodniowo, przez okres 2-3 m-cy. Jeśli nie, to zalecamy intensywne kursy w grupach dla początkujących – przynajmniej dwa razy w tygodniu. Taki system pozwoli Ci szybciej nauczyć się i więcej zapamiętać, tak aby bezpieczniej i efektywniej kontynuować ćwiczenia na własną rękę. Dodatkowo ułatwi Ci to szybsze przejście na poziom dla zaawansowanych. Początkujący biorący udział w ćwiczeniach tylko raz w tygodniu, z powodu braku szybkich efektów, mogą szybciej stracić zainteresowanie tą metodą, a co za tym idzie stracą swój czas i pieniądze. Średniozaawansowani i zaawansowani uczestnicy muszą indywidualnie zweryfikować swoje potrzeby, opierając się na indywidualnych celach, stylu życia i kwocie pieniędzy do dyspozycji. Osoby, które rehabilitują się na skutek odniesionych kontuzji i urazów, powinny zastosować podobny system jak początkujący uczestnicy.


Jak długo czeka się na pierwsze efekty?

Zakładając, że każdy człowiek jest inny i inaczej reaguje na proponowane zestawy ćwiczeń, możemy zaobserwować pierwsze efekty u jednych prawie natychmiastowo, a u innych może upłynąć nawet około 6 tygodni zanim wystąpią prawdziwe zmiany fizjologiczne.


Czy jest rzeczywiście możliwe, aby uzyskać szczupłą sylwetkę w 6 tygodni?

Zadaj sobie pytanie – ile czasu zajęło mi uzyskanie dzisiejszej sylwetki? Sześć tygodni? To jest raczej mało wiarygodne. To, ile czasu potrzebujesz, aby osiągnąć swój cel zależy od wielu rzeczy. Twój dzisiejszy wygląd, stan zdrowia i kondycja fizyczna jest wynikiem uwarunkowań genetycznych, stylu życia, typu wysiłku fizycznego lub jego braku oraz ilości niewyleczonych do końca kontuzji. Biorąc pod uwagę Twój obecny stan musisz dodatkowo zadać sobie pytanie, jak bardzo zamierzasz się do tego „przyłożyć”. Jeśli będziesz trenował 4-6 razy w tygodniu, to zobaczysz rezultaty bardzo szybko. Natomiast ćwicząc raz na tydzień niestety trzeba będzie na nie trochę poczekać. Nawet Joseph Pilates, który był zdecydowanie przekonany o duchowych korzyściach swojej metody, zawsze zwracał początkującym uwagę na to, że cierpliwość i konsekwencja w wykonywaniu ćwiczeń zgodnie z jego instrukcjami są wyznacznikami i gwarantami sukcesu.

Jeśli zacznę uprawiać Pilates, to jakich korzyści mogę oczekiwać?

Korzyści jest mnóstwo. Oto kilka z nich:
• Szczupła, wysmukła sylwetka (mniej masy – więcej swobody ruchu).
• Korekcja wad postawy.
• Zwiększenie Twojej siły fizycznej, stabilności i mobilności.
• Złagodzenie kontuzji i urazów.
• Brak obciążenia dla stawów.
• Poprawa kondycji fizycznej i elastyczności.
• Zrównoważenie siły i elastyczności.
• Zwiększenie świadomości Twojego ciała.
• Możliwość indywidualnego dostosowywania programu ćwiczeń.
• Doskonałe uzupełnienie innych metod ćwiczeń.
• Poprawa rezultatów niektórych dyscyplin sportowych takich jak golf, narciarstwo, taniec.
• Wzmocnienie równowagi i koordynacji ruchowej.
• Przedłużenie młodości.


Czego mogę oczekiwać po pierwszych ćwiczeniach lub zajęciach indywidualnych?

Pierwszym krokiem jest poznanie podstawowych zasad Pilatesa. Zajęcia, zarówno grupowe jak i indywidualne, będą przybliżały Ci podstawową metodologię w oparciu o zestaw ćwiczeń dla początkujących.


Czy uprawianie Pilatesa nie „kłóci” się z uprawianiem innych dyscyplin sportowych?

Nie może być mowy o żadnym konflikcie, a wręcz przeciwnie. Pilates dynamizuje postępy i efekty, jakie osiągasz w innych obszarach Twojej aktywności ruchowej. Na przykład jeśli kochasz pływanie, windsurfing, bieganie, jogę i oczywiście taniec to Pilates przyczyni się do podwyższenia tempa, w jakim robisz postępy w tych dziedzinach i uchroni Cię przed potencjalnymi kontuzjami.


Co czyni Pilates tak wyjątkowym w porównaniu z innymi metodami ćwiczeń?

Jednym z takich czynników są przyrządy do ćwiczeń zaprojektowane przez Josepha Pilatesa. Używając zwykłych przyrządów do fitness masz wrażenie, że pchasz na okrągło kawałek metalu. Natomiast z aparatami Pilates przesuwasz, rozciągasz, składasz, zwijasz, naciskasz itd. i masz wrażenie, że to one dostosowują się do Ciebie, a nie Ty do nich. Oczywiście przyrządy do ćwiczeń Pilates nie są takimi samymi, jakimi ćwiczysz w swoim klubie fitness, ale aparatami, które wykorzystują zwiększenie i zmniejszenie oporu sprężyn, który jest wytworzony przez koncentryczne i decentryczne obciążenie – optymalne dla wzmocnienia mięśni. Wszystko to sprawia, że czujesz się podczas ćwiczeń komfortowo! Projekty Josepha Pilatesa są genialne. Analizując gamę ćwiczeń można rozpoznać ruchy zapożyczone z tańca, jogi, ćwiczeń wojskowych i gimnastyki. Nacisk kładziony jest na wykonanie tylko od 5 do 10 powtórzeń każdego ćwiczenia, w bardzo precyzyjny i kontrolowany sposób, przy odpowiednim oddychaniu.


Czy Pilates ma też drugą, „duchową” twarz taką, jaką ma np. Joga?

„Duchowy” wymiar w ćwiczeniach Pilates zależy od nauczyciela i ucznia, ale generalnie nie, nie jest on tak „integralną” częścią tych ćwiczeń, jak ma to miejsce w Jodze. W Pilates umysł aktywnie kieruje ciałem. Musisz oczywiście nauczyć się słuchać swojego ciała i dobrze je poznać, abyś mógł na nie „uważać” i skutecznie nim kierować. Oczywiście, możesz sprawić, że Twój Pilates będzie tak uduchowiony, jak tylko sobie tego życzysz. Jeśli chcesz, aby Twój program zawierał jak najwięcej tego wymiaru, proponujemy skontaktowanie się z kilkoma trenerami i podzielenie się z nimi swoimi preferencjami, wątpliwościami. Otwartość trenerów Pilates jest naprawdę zaskakująca!


Jaka jest różnica pomiędzy Jogą a Pilatesem?

Pilates w dużej części jest podobny do Jogi, głównie dlatego, że Joseph Pilates poznawał wschodnie „formy” ruchu i zastosował je w swojej metodzie. Podobieństwa to nacisk na głęboki oddech, długie i łagodne ruchy, które relaksują i wydłużają mięśnie. Są oczywiście i zauważalne różnice. Niektórzy uczniowie, którzy mieli okazję poznać obydwa kierunki, zauważają różnicę w oddychaniu i sposobie wykonywania i płynności ruchów. W Pilates przy oddychaniu należy raczej wciągać brzuch, aniżeli pozwolić, aby był wypełniony powietrzem. Pilates koncentruje się na ruchu. To serie średniodynamicznych, systematycznych, odpowiadających budowie anatomicznej człowieka powtórzeń – w przeciwieństwie do Jogi, gdzie należy utrzymywać statyczną pozycję.


Czy Pilates źle wpływa na stawy?

Nie. Pilates jest ogólnie znany jako delikatna i przyjazna dla ćwiczącego forma poprawiająca kondycję fizyczną. Wiele ćwiczeń może być wykonywane bez konieczności przenoszenia lub podnoszenia jakichkolwiek ciężarów. Naprężenia są kompletnie wyeliminowane z kręgosłupa, barków, wiązadeł, kolan i innych stawów.


Jeśli jeszcze ani razu w życiu nie ćwiczyłem, to czy Pilates jest też dla mnie?

W tym przypadku można powiedzieć, że nie masz jeszcze żadnych złych nawyków, które przeniosłeś z innych dyscyplin, a które powinno się wyeliminować. Instrukcje, które otrzymasz od nauczyciela Pilates, będą tak opracowane, że nigdy nie zostaniesz poproszony o wykonanie nowego ćwiczenia, aż do momentu, w którym Twoje ciało będzie na to gotowe. Zanim przesuniesz się na wyższy poziom trudności, będziesz musiał najpierw wzmocnić się fizycznie i zrozumieć mechanizm i mechanikę proponowanych ćwiczeń. Nie znaczy to, że będziesz wykonywał tylko 2 ćwiczenia podczas całego treningu, ale wkrótce zrozumiesz, że istnieje cały proces i rytm, w jakim wszystkie ćwiczenia są wykonywane. Każde ćwiczenie przygotuje Cię do następnego. Będziesz rozgrzany i przygotowany do tego, by je wykonać. Dodatkowo istnieją różne modyfikacje tego programu i w związku z tym nie będzie przymusu wykonywania takiego samego programu jak pozostali członkowie grupy. To może pomóc mniej cierpliwym osobom w kontynuowaniu treningów.


Czy Pilates jest bezpieczny dla zdrowia?

Pilates jest wyjątkowo bezpieczną formą wysiłku fizycznego, rekomendowaną przez wielu lekarzy, rehabilitantów i specjalistów medycznych. Możesz przedstawić swój program ćwiczeń swojemu lekarzowi rodzinnemu lub specjaliście zanim jeszcze zdecydujesz się go realizować. Dzięki temu być może wzbogacisz go o cenne sugestie dotyczące Twojej osoby i Twojego Zdrowia.